DNI JĘZYKA POLSKIEGO W KALININGRADZIE

podsumowanie projektu

 

W dniach 19–21 listopada 2020 roku odbył się cykl spotkań będący uwieńczeniem trwającego już blisko rok projektu „Dni języka polskiego w Kaliningradzie. W kręgu sztuki i filozofii”, realizowanego przez UMK w partnerstwie z Federalnym Uniwersytetem Bałtyckim im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie (projekt finansowany przez Narodową Agencje Wymiany Akademickiej w programie ”Promocja języka polskiego”). 

Czwartek 19 listopada był „Dniem z Romanem Ingardenem” oraz „Dniem sztuki”. Podczas wideokonferencji studenci i pracownicy kaliningradzkiej uczelni dyskutowali z naukowcami z UMK na temat spuścizny Romana Ingardena oraz ponadczasowej wartości sztuki Teodora Axentowicza, których dotyczyły specjalnie na tę okazję przygotowane wykłady (dostępne tutaj).

Spotkanie w piątek 20 listopada z powodzeniem można nazwać świętem polonistyki zagranicznej. W uroczystym podsumowaniu działań projektowych popularyzujących język polski i polską kulturę poza granicami kraju wzięło udział blisko 100 osób. Poza organizatorami i przedstawicielami władz rektorskich UMK (prof. Przemysław Nehring, prorektor ds. kształcenia) oraz IKBFU (dr Natalia Milawska, prorektor ds. międzynarodowych) przed ekranami komputerów zasiedli studenci i uczniowie z wielu krajów świata (m in. Bułgarii, Białorusi, Chin, Francji, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Ukrainy, Węgier i Polski), uczestnicy konkursów zorganizowanych w ramach projektu oraz lektorzy języka polskiego jako obcego. List do uczestników projektu skierowała także pani Anna Nowakowska, konsul generalny Konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej w Kaliningradzie. Ze względu na atrakcyjne nagrody, m.in. tablety oraz albumy malarstwa polskiego, najwięcej emocji wzbudziło ogłoszenie wyników konkursu krasomówczego „Paint Talks” (wyniki tutaj). Atrakcją wieczoru było spotkanie z polską malarką najmłodszego pokolenia, panią Katarzyną Karpowicz. To prezentacja jej twórczości przyniosła studentce IKBFU zwycięstwo w konkursie krasomówczym. Nie mniejsze emocje wzbudziło ogłoszenie wyników międzynarodowego dyktanda multimodalnego, które na dwóch poziomach pisali uczniowie i studenci z ponad 20 krajów (wyniki tutaj). Nagrody w tym konkursie otrzymali nie tylko znawcy polskiej ortografii, ale także nauczyciel i lektor, którym do wzięcia udziału w konkursie udało się zachęcić największą liczbę uczących się polskiego. Miłym akcentem kończącym galę było wysłuchanie „Hymnu polonisty”, autorstwa absolwentki IKBFU (hymn tutaj).

Cykl imprez zakończyło w sobotę 21 listopada spotkanie metodyczne pt. „Dzień metodyki nauczania języka polskiego jako obcego”. Głównym puntem wideokonferencji była prezentacja gry edukacyjnej „Detektywi sztuki. Z malarstwem polskim przez wieki”, opracowanej przez nauczycieli z UMK w ramach projektu DJPwK. W dalszej części seminarium odbyła się dyskusja rozwijająca wątki tematyczne przedstawione w warsztatach metodycznych przygotowanych przez badaczy z UMK (dostępne tutaj).

Obszerna relacja z obchodów po rosyjsku jest dostępna na stronie: 

https://kantiana.ru/news/meroprijatija/21-nojabrja-zavershilis-dni-polskogo-jazyka-v-kaliningrade/?fbclid=IwAR30pzfj2ydI9wQmXMOTS_KNxC7frVCSabIv1OnUgodx81FLrsaBHjAUoTQ

Relacja po angielsku:

https://eng.kantiana.ru/news-events/news/days-of-polish-in-kaliningrad-event-completed-on-the-21st-of-november

 

 

logotypy

Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Promocja Języka Polskiego

DNI JĘZYKA POLSKIEGO W KALININGRADZIE